Понеділок, липня 22, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Кого памятаємо і любимо


ВІД РЕДАКЦІЇ. У лютому 2010 року хімічна громадськість відзначає 100 річчя О.М. Шкодіна – одного із видатних фізико-хіміків другої половини 20 століття, завідувача кафедри неорганічної хімії, доктора хімічних наук, професора.
Олександр Мартинович Шкодін народився 9 лютого 1910 року в с. Радьківка Прохорівського уїзду Курської губернії (тепер Бєлгородська область, Російська Федерація) в селянській сім’ї. В 1926 р. закінчив Радьківську семирічну школу, в 1930 – Бєлгородський педагогічний технікум, а в 1935 – хімічний факультет Харківського державного університету.
…"Світ обійдених величин", як тоді називали часто колоїдну хімію, фізико-хімія поверхневих явищ захопили молодого вченого. Із властивим йому захопленням та працьовитістю О. М. Шкодін працював в цій галузі понад десять років.
22 червня 1941 р. увірвалося в Харків, долю науковця. Як і більшість своїх ровесників Олександру Мартиновичу довелося змінити пробірку на гвинтівку, дослідницький інститут на фронт: 1418 страшних фронтових бойових днів у його долі - захисника Батьківщини. Визволяв Сталінград, Донбас, Крим, Білорусь, Прибалтику, закінчив війну в Східній Прусії. Бойові нагороди прикрашали груди фронтовика, коли по закінченню Великої Вітчизняної повернувся він в 1945 році до улюбленої роботи. М. А. Ізмайлов запросив О. М. Шкодіна на посаду доцента кафедри фізичної хімії Харківського державного університету. Із жовтня 1945 р. його наукові інтереси повністю пов’язані з вивченням неводних розчинів: з дослідженням природи диференціюючої дії кислих розчинників. Результати цих досліджень були узагальнені в докторській дисертації "Дослідження впливу кислих розчинників на дисоціацію і властивості електролітів", яку він захистив в 1961 році. Установлені в роботі закономірності і наукові результати сучасні і сьогодні. Ви можете відшукати їх у довідковій і навчальній літературі.
З 1961 року завідував лабораторією електрохімії розчинів НДІ хімії ХДУ, з 1962 р. – професор кафедри фізичної хімії Харківського університету, з 1964 по 1980 – завідувач кафедри неорганічної хімії. Це був найбільш успішний період в його науковій роботі. В цей час широкого розвитку набули дослідження фізико-хімічних властивостей електролітів в неводних та змішаних розчинниках. За порівняно короткий період під керівництвом О. М. Шкодіна було створено сучасну матеріальну базу, підготовлено близько 20 кандидатів хімічних наук. Серед його вихованців – проф. Булавін В. І., проф. В’юник І. М., доц. Волкова Н. Д., доц. Жолновач А. М., доц. Левицька Н. К., проф. Михайлова О. М., доц. Ніколайчук О. Г., доц. Подолянко В. О, доц. Сєргєєва Г.О. і ще багато ін..…
У 1975-1980 рр. проф.. О. М. Шкодін розробив метод теоретичного розрахунку термодинамічних характеристик сольватації іонів. Учений – автор понад 200 наукових праць. Сьогодні наукові ідеї та починання О. М. Шкодіна успішно розвиваються на кафедрі неорганічної хімії. За тематикою, яку започаткував О.М. Шкодін на кафедрі захищено понад 10 кандидатських та одна докторська дисертації.. У пам’ять про О. М. Шкодіна готується проведення наукового семінару «Сучасні проблеми хімії електролітних розчинів".


Проф. І.В’ЮНИК, завідувач кафедри неорганічної хімії, доц. О. КАЛУГІН, декан хімічного факультету.